Historia parafii

Parafia p.w. Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 26 września 1955 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Rabsztyn.

W okresie ekspozytury (od 6 lipca 1937) do sprawowania kultu służyła murowana kaplica, adoptowana z budynku kopalni „Flora”, a następnie kaplica p.w. św. Aleksandra przy bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Budowę kościoła, według projektu Wacława Moskalika, rozpoczęto w 1957 r. Świątynię poddano rozbudowie w latach 1982-1983 i 1993-1994, dobudowując m.in. prezbiterium, nawy boczne, zakrystię i sale na piętrze kościoła.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB dnia 21 października 2001 r..

Autorem wystroju wnętrza jest Jan Funek, który wykonał m.in. ołtarz główny z przedstawieniem Chrystusa Króla w otoczeniu świętych. Przed świątynią usytuowany jest pomnik św. Jana Pawła II, również autorstwa Jana Funka.

Poprzedni proboszczowie:

ks. Franciszek Strzelczyk (ekspozyt), ks. Mieczysław Piega (ekspozyt), ks. Jan Rabsztyn, ks. Bronisław Magott, ks. Antoni Czapla, ks. Józef Dziurski

Z parafii pochodzą:

ks. Janusz Rakoczy, ks. Marian Czerniejewski, ks. Piotr Wyrwich, ks. Jacek Wyrwich, s. Blanka Kryczka

Z życia Parafii