Warmia i Mazury

Uczestnikom wyjazdu parafialnego do Wrocławia i Lichenia serdecznie dziękujemy za dar dla parafii w postaci ornatu maryjnego, który będzie nam służył podczas Mszy Świętych roratnich. W czerwcu przyszłego roku chcemy zorganizować wyjazd na Warmię i Mazury. Potrwa on trzy dni. Wyjazd będzie w piątek 10 czerwca we wczesnych godzinach porannych, a powrót późnym wieczorem w niedzielę 12 czerwca. W programie jest zwiedzanie Olsztyna, wyjazd do Reszla, uważanego przez niektórych za najpiękniejsze miasto Warmii, nawiedzenie sanktuariów w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie, a także wyprawa do Mamerek, gdzie znajduje się kompleks dobrze zachowanych bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej. Wracając zatrzymamy się jeszcze na miejscu bitwy pod Grunwaldem. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program wyjazdu. Zapisy i informacje w Biurze Podróży Primapol (Dąbrowa Górnicza ul. Kościuszki 17, tel. 32 262-36-37).

 

 

WARMIA I MAZURY

PROGRAM

 

1 dzień: – wyjazd rano i przejazd w kierunku Mazur do Olsztyna – stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Najciekawsze zabytki miasta Olsztyna to fragmenty murów miejskich z Bramą Wysoką, XIV-wieczna bazylika pw. św. Jakuba, Stary Ratusz i zabytkowa zabudowa starówki. Najstarszą budowlą Olsztyna jest gotycki zamek kapituły warmińskiej z XIV w, w którym urzędował Mikołaj Kopernik w czasie swojego pobytu w Olsztynie. Zamek należał do kapituły warmińskiej, która do 1454 roku podlegała wojskowej opiece Zakonu Krzyżackiego. Do zwiedzania udostępnione jest pierwsze piętro północnego skrzydła: izba mieszkalna administratorów, refektarz, kaplica, oraz pomieszczenia kondygnacji spichrzowo – obronnych. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Obiadokolacja . Nocleg. 480 km

 

2 dzień:       8:00, po śniadaniu przejazd do Reszla (70km), który uważany jest za najładniejsze miasto Warmii. Zamek biskupi, wyniosła fara, gotyckie mosty, świetnie zachowany zespół staromiejski – to tylko najważniejsze jego atrakcje. Zwiedzanie z przewodnikiem zamku biskupiego, który jest nie tylko perłą średniowiecznej architektury obronnej, ale i jedną z ikon Warmii.

Przejazd do Świętej Lipki (10km). Święta Lipka  to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od  początku aż do dzisiaj są Ojcowie Jezuici. Jest to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów.  11:30 – Prezentacje organów świętolipskich i o 12:00 msza święta.

Przejazd do Mamerek (45 km), gdzie znajduje się kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Zwiedzanie z przewodnikiem części będącej Centrum Dowodzenia i Łączności, gdzie wykonana została adaptacja pomieszczeń z wykorzystaniem elementów historycznego wyposażenia i manekinów w umundurowaniu. Niemieccy sztabowcy, obsługa centrum łączności i odtworzenie wnętrza pomieszczeń sprawia, iż wyobrazić można sobie jak wyglądało to w czasie wojennego funkcjonowania kwatery. Ciekawostką jest rekonstrukcja układu pomieszczeń w niemieckiej łodzi podwodnej U-Boot z okresu II WŚ. Przechodząc korytarzem pomiędzy sekcjami zobaczyć możemy w skali 1:1 jak wyglądała służba na okręcie podwodnych w czasie wojny. Powrót do hotelu (117 km), obiadokolacja i nocleg.

 

3 dzień: – o 8:00, po śniadaniu przejazd do Sanktuarium w Gietrzwałdzie (18km), jedynego miejsca w Polsce, w którym miały miejsce objawienia maryjne (prywatne) zatwierdzone przez kościół. 09:00 Msza św. Po mszy świętej spotkanie z miejscowym przewodnikiem który opowie historię objawień Matki Bożej w tym miejscu. Zwiedzanie sanktuarium, cudownego źródełka, które to Matka Boża pobłogosławiła. Czas wolny na modlitwę indywidualną. Przejazd do Grunwaldu (45 km). Spacer z przewodnikiem po Polach Grunwaldu (1,5 godziny). Grunwald: muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które prezentuje wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411. Wystawę uzupełnia kolekcja średniowiecznego uzbrojenia oraz pokazy multimedialne ukazujące fazy bitwy, opis chorągwi grunwaldzkich i pokaz specjalny poświęcony obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” – jest to haftowana wersja obrazu w oryginalnych rozmiarach. Całość dopełniają zawieszone kopie chorągwi polskich i krzyżackich oddziałów, które wzięły udział w bitwie. Możliwość całościowego spojrzenia na przebieg wiktorii z 15 lipca 1410 r. daje diorama, na której możemy obserwować kolejne fazy bitwy.

Wyjazd w drogę powrotną (450 km). Powrót do domu w późnych godzinach wieczornych.

 

Termin: 10 – 12.06.2016          

Cena od osoby: 400 zł

          

CENA OBEJMUJE:

przejazd autokarem

2 noclegi (pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami)

wyżywienie 2 x dziennie: 2 śniadania i 2 obiadokolacje

opiekę pilota i opiekę duszpasterską kapłana

 

CENA NIE OBEJMUJE:

biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników ok. 80 zł

 

Z życia Parafii