Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Święty Paweł”, spotykająca się w naszej parafii, zaprasza na wspólny wieczór uwielbienia. Będziemy modlić się przy bogatej obsadzie muzycznej za was (wstawienniczo), za siebie nawzajem, za parafię. Przy tej okazji chcemy też świętować 11 rocznicę istnienia naszej wspólnoty. Po Mszy św. i spotkaniu modlitewnym zapraszamy wszystkich chętnych na poczęstunek w sali z tyłu kościoła. Wieczór uwielbienia i agapa będą miały miejsce w niedzielę 29 listopada bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej. Inicjatywa ma charakter otwarty, zaproszony jest każdy z Was.
KATOLICKA ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM
Od początków istnienia chrześcijaństwa mówi się o istnieniu charyzmatów (gr. charisma – dar łaski), czyli nadprzyrodzonych darów Ducha Świętego, udzielanych różnym osobom dla budowania całej wspólnoty Kościoła. Głęboka wiara chrześcijan w nadnaturalne działanie Boga w życiu człowieka poprzez łaskę Ducha Świętego prowadziła przez wieki do powstawania rozmaitych aktywności w postaci ruchów pobożnościach o charakterze charyzmatycznym. Prawdziwy rozkwit tych inicjatyw nastąpił w XX wieku i trwa po dziś dzień. Jedną z nich jest Katolicka Odnowa w Duchu Świętym.
Jak powstawała…
Na początku XX wieku w kościołach protestanckich dało się zauważyć charyzmatyczne ożywienie, które w latach 60. zaowocowało powstaniem w Kościele katolickim pierwszych grup Odnowy Charyzmatycznej. Dziś już miliony chrześcijan różnych wyznań doświadczyło „chrztu w Duchu Świętym”.
Znane z czasów apostolskich ożywienie charyzmatyczne pojawiło się ponownie w Armenii, Stanach Zjednoczonych, Walii, Indiach w tym samym czasie, niezależnie od siebie. Kościół katolicki, obserwując ożywienie charyzmatyczne w kościołach protestanckich, nie mógł pozostać wobec niego obojętny. Podczas obrad Soboru Watykańskiego II w 1963 r. poważna dyskusja teologiczna dotyczyła charyzmatów. Owocem jej było zamieszczenie w Konstytucji Dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium zapisu o tym, że Duch Święty prowadzi i uświęca Kościół nie tylko przez sakramenty i posługi, ale również udzielając wiernym szczególnych, szeroko rozpowszechnionych łask (charyzmatów) w celu odnowy i rozbudowy Kościoła. Szczególną rolę przy wprowadzeniu powyższego zapisu odegrał kardynał z Belgii ks. Leon J. Suenens.
Pierwszym spektakularnym doświadczeniem wylania Ducha Świętego były wydarzenia z marca 1967 r., w których uczestniczyli studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Duquesne w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu Odnowa Charyzmatyczna ogarnęła wszystkie kontynenty. Osoby, którzy otrzymały chrzest w Duchu Świętym pozostali w większości w Kościele katolickim. Tym sposobem powstał ruch o charakterze ekumenicznym, gdyż doświadczenie wylania Ducha Świętego znane jest już milionom chrześcijan różnych wyznań. Od czasu swych początków ruch charyzmatyczny rozrósł się, okrzepł i stał się zjawiskiem zaakceptowanym przez Kościół katolicki.
Jak rodziła się w Polsce…
W latach 70. kilku polskich kapłanów zetknęło się z Odnową Charyzmatyczną poza granicami naszego kraju. Doświadczenie to postanowili oni przenieść na grunt polski. W 1976 r. zaczęły powstawać pierwsze grupy modlitewne. Dwadzieścia lat później na czuwanie do Częstochowy przyjechało ok. 200 tysięcy sympatyków ruchu.
Pierwsze zetknięcie się z ruchem Odnowy przeżył ks. Płonka z diecezji bielsko-żywieckiej w 1975 r. W tym samym roku ks. Marian Piątkowski z Poznania był uczestnikiem kongresu charyzmatycznego w Rzymie, gdzie doświadczył chrztu w Duchu Świętym i zapragnął tym doświadczeniem dzielić się z innymi po powrocie do kraju. Ks. Bronisław Dembowski (emerytowany biskup włocławski) spotkał się z ruchem charyzmatycznym w czasie studiów w Stanach Zjednoczonych w 1976 r. Z jego inicjatywy powstała grupa modlitewna w Warszawie. Doświadczenie chrztu w Duchu Świętym stawało się coraz powszechniejsze w kolejnych miastach Polski: w grupach Ruchu „Światło-Życie”, w środowiskach studenckich i w konkretnych ośrodkach duszpasterskich. W ten sposób powstawały pierwsze grupy modlitewne próbujące znaleźć swe miejsce w Kościele. Obecnie w Polsce jest to jeden z największych ruchów katolickich, liczący kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków.
Co w tym szczególnego…
„Odnowa w Duchu Świętym w Kościele katolickim, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Jest to wysoce zróżnicowany zespół jednostek i grup podejmujących różne działania, często od siebie niezależne, na różnym etapie rozwoju i o różnorodnie rozłożonych akcentach. Te osoby i grupy łączy to samo doświadczenie. Stawiają sobie one również te same cele” (fragment preambuły Statutów Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej – ICCRS).
Odnowa w Duchu Świętym pomaga odkryć współczesnym chrześcijanom Boga, który nie jest tylko teoretycznym pojęciem, ale Kimś bliskim. Większość członków ruchu charyzmatycznego to osoby, które w pewnym momencie swojego życia zrozumiały, że ich dotychczasowe, czysto formalne chrześcijaństwo, jest namiastką życia w Bogu. To, co dotychczas budziło ich niechęć i znudzenie – modlitwa, lektura Pisma Świętego, sakramenty – zaczynało być fascynującą przygodą, „motorem” napędzającym życie. Spotkania otwarte odbywają się zwykle co tydzień. Jest w nich miejsce na żywą, spontaniczną modlitwę wspólnotową (charakterystyczny element ruchu charyzmatycznego), rozmowy w małych grupach i katechezę.
Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie ograniczają się tylko do troski o własny wzrost duchowy, ale prowadzą wiele akcji ewangelizacyjnych, m.in. na ulicach miast i w zakładach karnych, pomagają przygotowywać młodzież do bierzmowania. Z Odnowy wywodzi się wielu kleryków i katechetów. Celem Odnowy nie jest stworzenie ujednoliconego ruchu o ścisłej strukturze, ale uwrażliwienie każdego chrześcijanina i wspólnoty na dary duchowe (charyzmaty), których Bóg udziela każdemu inaczej. Powstała jednak struktura, dzięki której wspólnoty mogą wymieniać między sobą doświadczenia, organizować ogólnopolskie akcje, prowadzić domy rekolekcyjne i utrzymywać kontakty z ruchem charyzmatycznym na świecie.
Od jedenastu lat w naszym kościele spotyka się międzyparafialna wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Święty Paweł”, gromadząca osoby w różnym wieku z różnych zakątków Zagłębia Dąbrowskiego. Funkcjonuje ona w ramach struktur Odnowy w Duchu Świętym diecezji sosnowieckiej. Spotkania modlitewne odbywają się w każdą niedzielę w salce parafialnej na tyłach kościoła o godz. 16:00 (z wyjątkiem 3. niedziel miesiąca, kiedy wszystkie wspólnoty diecezji sosnowieckiej przeżywają Eucharystię w kościele p.w. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie).
Chcąc wyjść naprzeciw osobom, które pragną i szukają pogłębionej relacji z Bogiem, wspólnota gromadząca się przy naszej parafii organizuje Eucharystię wspólnotową, a po niej spotkanie uwielbienia z oprawą muzyczną i modlitwą wstawienniczą w niedzielę, 29. listopada 2016 r. (początek o godz. 18:00). Zaproszeni są wszyscy chętni bez ograniczeń wiekowych. Jeśli chcesz spotkać się z Bogiem w sposób, którego być może do tej pory nie znałeś(-aś), albo przeżyć piękne chwile na modlitwie, to spotkanie jest właśnie dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy.