Wycieczka do Toskanii

Na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku nasza parafia, we współpracy z Biurem Podróży Primapol,  organizuje dziewięciodniowy wyjazd do Toskanii. W programie jest między innymi zwiedzanie Florencji, Pizy i Sieny oraz pielgrzymka do św. Rity z Cascia. Dla chętnych będzie także jednodniowy wyjazd do Rzymu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie informacyjne w niedzielę 23 października o 19.30 w sali na tyłach naszego kościoła.

 

 

WŁOCHY – TOSKANIA    

z pielgrzymką do św. Rity

9 dni

 

TRASA ZAGRANICZNA: LIDO DI JESOLO – MONTECATINI – LUKKA – PIZA – FLORENCJA – CORTONA – SIENA – CASCIA – RZYM

 

Pierwszy dzień 29.04. (sobota)

Rano wyjazd do Włoch. Kolacja. Nocleg w okolicy Lido di  Jesolo. (950 km).

 

Drugi dzień 30.04. (niedziela)

Po śniadaniu Msza Święta i przejazd do uzdrowiska Montecatini Terme – znanego toskańskiego kurortu, którego wody termalne słyną z właściwości leczniczych. Budynki sanatoryjne i piękne centrum miasteczka utrzymane są w stylu secesyjnym, turystów zapraszają eleganckie sklepy, kawiarnie, trattorie i bary. Wspaniałym miejscem na spacer jest położona na wzgórzu Montecatini Alto średniowieczna starówka, dostępna także kolejką linową. Kolacja i nocleg w hotelu.(300km)

 

Trzeci dzień 01.05. (poniedziałek)

Przejazd autokarem do Pizy. Zwiedzanie: plac Cudów z dzwonnicą katedralną, czyli słynną Krzywą Wieżą (wejście indywidualnie), wnętrze katedry Santa Maria Assunta i baptysterium. Czas wolny – spacer po mieście.

Przejazd do  Lukki. Zwiedzanie historycznego centrum: katedra San Martino ze słynnym wizerunkiem Volto Santo, plac Napoleona, kościół San Michele in Foro, romańska bazylika San Frediano z relikwiami patronki miasta, św. Zyty. Wizyta w starej Fattoria il Poggio produkującej wina. Kolacja połączona z degustacją produktów regionalnych, w tym czterech toskańskich win. W menu: wędliny, ser, makaron z grzybami, vin santo toscano, ciasteczka cantuccini, a na dobre trawienie limoncello lub grappa.  Powrót do hotelu na nocleg. (100 km)

 

Czwarty dzień 02.05. (wtorek)

Po śniadaniu całodzienna wyprawa do Florencji – miasta Medyceuszy i stolicy Toskanii. Zwiedzanie: Katedra Santa Maria del Fiore, kościół franciszkański Santa Croce z cenotafem Dantego, grobowcami Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego, Rossiniego. Spacer przez dzielnicę Dantego do religijnego serca miasta z baptysterium, do którego prowadzą słynne „Rajskie wrota” Ghibertiego. Przejście przez Piazza della Signoria na Ponte Vecchio, czyli Most Złotników do  Palazzo Pitti. Czas wolny. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. (80km)

Piąty dzień 03.05. (środa)

Po śniadaniu, dla chętnych całodzienna wycieczka do Rzymu i Watykanu. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu. (650km)

Osoby pozostające w Montecattini – czas do dyspozycji uczestników: indywidualne korzystanie z naturalnych źródeł termalnych. Czas wolny. Kolacja i nocleg.

Szósty dzień 04.05. (czwartek)

Śniadanie. Przejazd do Sieny, jednego z najpiękniejszych średniowiecznych miast europejskich. Zwiedzanie: kościół św. Dominika z relikwiami św. Katarzyny Sieneńskiej, dom narodzin św. Katarzyny. Dalsze zwiedzanie miasta: Campo – amfiteatralny plac w kształcie muszli, gdzie odbywają się słynne wyścigi konne Palio, katedra z rzeźbami Nicoli i Giovanniego Pisano, Donatella, Michała Anioła i freskami Pinturicchia. Spacer po Via di Città z patrycjuszowskimi domami i wspaniałymi pałacami.

Przejazd do Cortony. To średniowieczne miasto wznosi się majestatycznie na wzgórzu z winnicami i drzewami oliwkowymi. Strome uliczki zdobią wspaniałe, głównie średniowieczne, budowle. Spacer wąskimi, malowniczymi uliczkami z zachowaną zabudową średniowieczną.

Wizyta  w Alle Celle, średniowiecznym klasztorze na odludziu. Zamieszkuje go zaledwie garstka kapucynów, którym erem przekazano na początku XIX wieku. Jedna z cel jest szczególna i w odróżnieniu od pozostałych, objętych klauzurą, dostępna dla zwiedzających. To cela świętego Franciszka znajdująca się w najstarszej części Alle Celle, zachowana w niemal nienaruszonym stanie. Biedaczyna z Asyżu przebywał tam kilkakrotnie, ostatni raz kilka miesięcy przed śmiercią. Wedle tradycji, właśnie tutaj podyktował swój duchowy testament.

Kolacja i nocleg w hotelu w Chianciano Terme. (180km)

Siódmy dzień 05.05 (piątek)

Śniadanie i przejazd do miejscowości Cascia z sanktuarium św. Rity. Wizyta w klasztorze, w którym św. Rita żyła przez 40 lat. Zobaczymy krucyfiks, przed którym modliła się św. Rita, pierwszy sarkofag, w którym złożono jej ciało po śmierci oraz jej obrączkę ślubną – pamiątkę jej małżeństwa, w którym żyła przed wstąpieniem do zakonu kontemplacyjnego sióstr augustianek. Na terenie klasztoru znajdujesię ogród z różami, których płatki pielgrzymi mogą zabrać ze sobą, a także kwitnąca po dziś dzień winorośl, która ożyła po tym, jak młoda Rita zaczęła podlewać uschły kawałek drewna. Za nią znajduje się szklany sarkofag z ciałem św. Rity, które od jej śmierci w 1457 roku aż po dziś dzień nie uległo rozkładowi.

Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (320km)

Ósmy dzień 06.05. (sobota)

Przejazd do hotelu w Lido di Jesolo. Czas wolny nad Adriatykiem. Obiadokolacja. Nocleg. (400km)

Dziewiąty dzień 07.05. (niedziela)

Śniadanie. Wyjazd w  drogę powrotną do Polski. Powrót w późnych godzinach wieczornych. (980km)

 

Termin : 29.04 – 07.05.2017                      

Cena: 1890 zł/osoba

 

CENA WYJAZDU OBEJMUJE:

– przejazd autokarem LUX

– 8 noclegów w hotelach: Lido (1), Montecattini (4), Chianciano (2), Lido (1) – pokoje dwu- i trzyosobowe z łazienkami

– 8 śniadań i 8 obiadokolacji

– ubezpieczenie KL NNW

– opiekę pilota i opiekę duchową kapłana

 

CENA NIE OBEJMUJE:

wstępów do zwiedzanych obiektów, usług przewodników miejscowych, słuchawek, wjazdów do miast, opłaty klimatycznej (ok. 90 euro). Osoby udające się do Rzymu – dodatkowo 25 euro.

 

ZAPISY:

w Biurze Podróży PRIMAPOL

Dąbrowa Górnicza ul. Kościuszki 17

Tel. 32 262-36-37

e-mail: primapol@primapol.com .pl

www.primapol.eu

Z życia Parafii