Ziemia Święta

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, we współpracy z Biurem Podróży Primapol organizujemy pielgrzymkę parafialną do Ziemi Świętej. Wyjazd potrwa 10 dni, zaplanowany jest na wrzesień 2020 roku (11-20 września). Poniżej zamieszczamy szczegółowy program. Ulotki z programem dostępne są w kościele na stolikach z gazetami. Zapisy i dodatkowe informacje w siedzibie Biura przy ul. Kościuszki 17 (tel. 32 262 36 37).

 

 

PIELGRZYMKA  PARAFIALNA DO ZIEMI  ŚWIĘTEJ

10 dni

11.09 – 20.09. 2020

 

Dzień 1 – piątek  11.09.

TEL AWIW

Spotkanie uczestników i przejazd  na lotnisko – odprawa bagażowo – biletowa.  Przelot do  Tel Awiwu.

 

Dzień 2 – sobota 12.09.

CEZAREA NADMORSKA – HAJFA –  NAZARET

Przylot na lotnisko Ben Guriona. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej – ruiny miasta Heroda Wielkiego. Następnie Hajfa, gdzie odwiedzimy  sanktuarium oo. Karmelitów: Kościół Stella Maris skrywający grotę Eliasza. Dalej pojedziemy do Nazaretu  – Kościół Zwiastowania NMP, Kościół św. Józefa . Przejazd na zakwaterowanie, obiadokolację i nocleg w hotelu w Galilei.

 

Dzień 3 – niedziela 13.09.

KANA GALILEJSKA – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW – TABGHA  – KAFARNAUM – JEZIORO GALILEJSKIE

Śniadanie. Kana Galilejska, miejsce  pierwszego cudu – przemiany wody w wino.  Przejazd na Górę Ośmiu Błogosławieństw, słynącą z kazania Jezusa. Następnie przejazd do Tabgha –  Kościół Rozmnożenia Chleba oraz Kościół Prymatu św. Piotra (gdzie Pan Jezus wskazał św. Piotra jako głowę Kościoła). Dalej Kafarnaum –  gdzie znajdują się ruiny domu rodzinnego św. Piotra. Następnie Jezioro Galilejskie, rejs łodzią po jeziorze. Czas na odpoczynek oraz opcjonalnie lunch: ryba św. Piotra. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 4 – poniedziałek 14.09.

GÓRA TABOR – JERYCHO – MORZE MARTWE – BETANIA

Śniadanie. Dzień rozpoczniemy od wjazdu na Górę Tabor – Bazylika Przemienienia Pańskiego. Następnie przejazd Doliną Jordanu do miejsca chrztu Jezusa oraz do Jerycha – najstarszego miasta na ziemi. Zobaczymy m.in. sykomorę Zacheusza  oraz Górę Kuszenia. Dalej pojedziemy  nad Morze Martwe położone 450 m poniżej poziomu morza, gdzie będzie możliwość  skorzystania z kąpieli. Przejedziemy do Betanii, gdzie nawiedzimy dom Marii, Marty i Łazarza. Przejazd do hotelu w Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 5 – wtorek 15.09.

BETLEJEM – AIN KAREM

Śniadanie. Dzień rozpoczniemy od nawiedzenia w Betlejem Bazyliki Narodzenia Pańskiego, Groty Mlecznej. Następnie udamy się na Pole Pasterzy. Przejazd do Ain Karem , gdzie zwiedzimy Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Kościół Nawiedzenia  św. Elżbiety. W drodze powrotnej zatrzymamy się koło największej Menory (symbolu Izraela) oraz koło Knesetu (parlamentu Izraelskiego). Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 6 – środa 16.09.

JEROZOLIMA

Śniadanie. Przejś6ie przez Bramę św. Szczepana do Starego Miasta Jerozolimy. Następnie, idąc Drogą Krzyżową (Via Dolorosa), dotrzemy do Bazyliki Grobu Bożego, nawiedzimy bazylikę, pomodlimy się na Kalwarii i przy Grobie Świętym. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

 

Dzień 7 – czwartek 17.09.

GÓRA OLIWNA – GÓRA SYJON

Po śniadaniu przejazd na Górę Oliwną. Nawiedzenie Kościoła Pater Noster (Ojcze Nasz). Schodząc z Góry Oliwnej drogą Niedzieli Palmowej, odwiedzimy Kościół  Dominus Flevit (Pan zapłakał), pomodlimy się w Bazylice Getsemani  oraz w Bazylice Narodów. Następnie Kościół Zaśnięcia NMP na Syjonie oraz miejsce Ostatniej Wieczerzy – Wieczernik wraz z grobem Króla Dawida. Powrót do hotelu,  obiadokolacja
i nocleg.

 

Dzień 8 – piątek 18.09.

JEROZOLIMA

Po śniadaniu nawiedzimy Kościół  św. Anny wraz z Sadzawką Betesda. Dalej udamy się do Ecce Homo oraz miejsca, gdzie był więziony Pan Jezus. Przejście do Kościół św. Piotra in Gallicantu  oraz przejście pod Ścianę Płaczu. Wizyta w  Yad Vashem – Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 9: – sobota 19.09.

TEL AWIW

Śniadanie. Przejazd do Tel Awiwu Jaffo – zwiedzanie najstarszej części miasta. W trakcie zwiedzania czas wolny na ewentualny posiłek (płatne we własnym zakresie). Przejazd na lotnisko w Tel Awiwie – odprawa bagażowo-biletowa.  Przelot  do Polski.

 

Dzień 10: – niedziela 20.09.

Transfer z lotniska. Zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN: 11.09 – 20.09. 2020

CENA : 3535 zł / osoba

 

UWAGA: dzień pierwszy i ostatni są dniami transportu, ich program może ulec zmianie w zależności od godzin lotów. Świadczenia zawarte
w cenie nie ulegają zmianie. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

CENA IMPREZY OBEJMUJE:

 • przelot samolotem
 • transfery do/z lotniska
 • 7 noclegów w hotelu, pokoje 2-3 osobowe z łazienkami
 • wyżywienie: 2 x dziennie (7 śniadań i 7 obiadokolacji)
 • transfery
 • opieka pilota/przewodnika
 • opieka duchowa kapłana
 • ubezpieczenie KL i NNW ( bez chorób zastanych)

 

CENA IMPREZY  NIE OBEJMUJE:

 • wstępów i napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (ok. 100 USD obowiązkowo)
 • napojów do posiłków
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 900,00 zł
 • Funduszu Gwarancji Turystycznej: 15 zł/osoba (obowiązkowo)

 

 

PRAKTYCZNE INFORMACJE DOTYCZĄCE PIELGRZYMKI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

 • Przed wylotem do Izraela na lotnisku powinno się być około 3 godziny wcześniej.
 • Bagaż kabinowy: wymiary: 55cm x 40cm x 23cm waga: do 8kg

Bagaż rejestrowy: wymiary: bok+bok+bok=158 cm   waga: do 23 kg

 • Czas przelotu z Polski do Izraela ok. 3,5 – 4 h.
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Izraela jest paszport. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Izraela. Szczególnie sprawdzane mogą być paszporty, w których znajdują się pieczątki z krajów arabskich.
 • Rozmowa ze służbą bezpieczeństwa – każda osoba wjeżdżająca na teren Izraela musi zostać przepytana przez oficera służby bezpieczeństwa. Rozmowa taka, odbywa się na lotnisku. Wywiad jest przeprowadzony w języku polskim, ewentualnie angielskim. Pytania dotyczą bagażu (kto pakował, czy zostawiliśmy bagaż bez opieki)oraz celów podróży. Na rozmowę podchodzi się indywidualnie.
 • Waluta, którą posługuje się na terenie Izraela to nowy szekel. Przelicznik wynosi mniej więcej 1 do 1 w stosunku do polskich złotych, czyli 10 zł to w przybliżeniu 10 szekli.  Bankomaty są ogólnie dostępne. Gotówkę można wymienić w każdym banku, kantorze i w wielu hotelach. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane. Można na nie również pobrać gotówkę. Opłaty manipulacyjne bywają jednak dosyć wysokie. Na terenie całego kraju można płacić w dolarach lub euro. Radzimy wziąć ze sobą mniejsze nominały (jednodolarówki). Przy płaceniu banknotami o dużych nominałach, sklepikarze mogą mieć problemy z wydaniem reszty.
 • Szabat zaczyna się o zachodzie słońca w piątek, a kończy o zachodzie słońca w sobotę. W tym czasie sklepy są pozamykane, a komunikacja publiczna (autobusy) nie kursują. Są jednak odstępstwa w miejscowościach turystycznych.
 • Woda z wodociągów miejskich jest zdatna do picia bez przegotowania, jednak zalecane jest używanie wody butelkowanej.
 • Nie są wymagane żadne szczepienia.
 • Strój: turyści odwiedzający kościoły, synagogi i meczety powinni być odpowiednio ubrani. Szorty, krótkie spódniczki i bluzki lub sukienki bez rękawów są nie do przyjęcia. Koniecznie zasłonięte muszą być ramiona, dekolt, nogi. Nakrycie głowy obowiązuje tylko na Wzgórzu Świątynnym. W niektórych miejscach nieodpowiednio ubranym turystom oferuje się specjalne płaszcze do okrycia. Przed wejściem do meczetu trzeba zdjąć obuwie. W niektórych miejscach, takich jak Ściana Płaczu, trzeba mieć nakrycie głowy. Należy zabrać ze sobą wygodne buty (najlepiej na płaskiej podeszwie).
 • Łączność: telefon, Internet, poczta: roaming działa bez najmniejszych problemów, jednak jest bardzo drogi. Internet jest praktycznie wszędzie dostępny. W większości hoteli, barów, a nawet w mieście (np. w Tel Awiwie) jest dostępne za darmo Wi-Fi.
 • Gniazdka, wtyczki: wszędzie funkcjonują zwykłe gniazdka elektryczne, takie jak w Polsce. Nie jest konieczne zabieranie ze sobą przejściówek.
 • Czas: różnica czasu w Izraelu wynosi + 1 godzinę, czyli w stosunku do czasu polskiego, w Izraelu zawsze jest jedna godzina do przodu.

 

AZ Primapol ul. Kościuszki 17,  41-300 Dąbrowa Górnicza,

Tel+ 48 32 2623637, e-mail: primapol@primapol.com .pl

www.primapol.eu

Z życia Parafii